Job opportunities

Preferred language:

English flag Czech flag Dutch flag
Current opportunities

Strojní konstruktér - výpočtář

Huisman Konstrukce, s.r.o. se specializuje na výrobu speciální zdvihací techniky pro pozemní i námořní průmysl, vrtných zařízení pro ropný průmysl atd.Ve svém oboru jsme bezkonkurenční jedničkou. Z důvodu rozšíření našeho týmu vypisujeme výběrové řízení na pozici

NÁPLŇ PRÁCE:

The Mechanical Engineering Department comprises several teams which, in the Mechanical field, are responsible for the full design and development of our projects. From basic design through detailed design to shop drawings. Each team consists of one or more Design Engineers, a Structural Engineer and a team of  Draftsmen. A Lead Engineer manages the team.

As a Structural Engineer your main task is verifying the work of the Design Engineers. You calculate constructions and the related drive mechanisms. This is done by hand calculations and finite element calculations (Ansys / Femap) and you justify these calculations in a design report. You optimize the basic and detail design in collaboration with the designers. Furthermore, you write texts for manuals and you formulate purchase orders. In addition, you provide the Design Engineers with the appropriate calculation methods.

POŽADUJEME:

  • VŠ technického zaměření – aplikovaná mechanika nebo mechatronika – vhodné pro absolventy
  • AutoCAD, znalost jiných CAD systémů výhodou
  • uživatelská znalost MKP programů
  • dobrá znalost mechaniky, pružnosti a pevnosti podmínkou
  • AJ komunikativní
  • schopnost týmové práce, sebevzdělávání
  • ochota cestovat do zahraničí

NABÍZÍME:

  • zázemí silné prosperující nadnárodní společnosti
  • práci v profesionálním kolektivu
  • dlouhodobou perspektivu a rozvoj
  • nadprůměrné platové podmínky, dovolenou navíc
  • vzdělávání, růst a seberealizaci

Pokud Vás tato nabídka zaujala, pošlete svůj  životopis na: Ljirotova@huisman.cz

Huisman Konstrukce s.r.o.

Nadrazni 289
739 25 Sviadnov
Czech Republic
Email: mail@huisman.cz
Phone: +420 558 440611
Fax: +420 558 440631